Audi A6 (4F,C6) 3.0 TDI V6 (225 CP) quattro Tiptronic

Motorizare motorină de 225 CP și 450 Nm, produsă în perioada 2004–2006, pentru caroseria sedan cu tracțiune integrală (4x4). În generația Audi A6 (4F,C6) există 2 versiuni motorină mai puternice.

Audi A6 (fotografie ilustrativă) Mărește
Putere225 CP
Cuplu450 Nm
0–100 km/h7.3 sec
Viteză maximă243 km/h
Consum mixt8.4 l/100 km
CombustibilMotorină

Fișa tehnică

Motor

Motorizare3.0 TDI V6 (225 CP) quattro Tiptronic
Cod motorBMK
Capacitate cilindrică2967 cm³
Număr cilindri6
Dispunere cilindriMotor V
Amplasare motorFață, Longitudinal
Supape pe cilindru4
DistribuțieDOHC
AlimentareCommonrail Diesel
Raport de compresie17
Alezaj83 mm
Cursă piston91.4 mm
Capacitate ulei motor8.2 l

Performanțe

Putere225 CP @ 4000 rot/min
Cuplu maxim450 Nm @ 1400-3250 rot/min
Accelerație 0–100 km/h7.3 sec
Viteză maximă243 km/h

Consum și emisii

CombustibilMotorină
Consum urban11.7 l/100 km
Consum extraurban6.5 l/100 km
Consum mixt8.4 l/100 km
Emisii CO₂227 g/km
Normă de poluareEuro 4
Rezervor80 l

Caroserie, dimensiuni și mase

CaroserieSedan
Uși4
Lungime4916 mm
Lățime1855 mm
Înălțime1459 mm
Masă proprie1765 kg
Masă maximă autorizată2345 kg
Coeficient aerodinamic0.30

Transmisie și rulare

TracțiuneTracțiune integrală (4x4)
Suspensie fațăindiferent multi-punct
Suspensie spateparghie independenta trapezoidala
Anvelope225/55 R16
Jante7.5J x 16
Sisteme de asistențăABS (Sistem de antiblocare a roților)

Ce verifici la un Audi A6 cu acest motor

  • La diesel verifică filtrul de particule (DPF), injectoarele și volanta cu masă dublă – sunt reparațiile scumpe frecvente.
  • Tracțiunea integrală are nevoie de ulei schimbat la diferențiale și cuplaj; cere facturile de service.
  • Compară kilometrajul din bord cu cel din istoricul de service și din raportul pe seria de șasiu: o diferență mare indică un kilometraj dat înapoi.

Alte motorizări Audi A6 (4F,C6)

MotorizareCombustibilPutereConsum mixt
2.0 TDI (140 CP)Motorină140 CP6 l/100 km
2.0 TDI (140 CP) Multitronic DPFMotorină140 CP6.7 l/100 km
2.4i V6 24V (177 CP)Benzină177 CP9.7 l/100 km
2.4i V6 24V (177 CP) MultitronicBenzină177 CP9.6 l/100 km
2.4i V6 24V (177 CP) quattroBenzină177 CP10.9 l/100 km
2.7 TDI V6 (180 CP)Motorină180 CP6.8 l/100 km
2.7 TDI V6 (180 CP) MultitronicMotorină180 CP7.1-7.5 l/100 km
2.7 TDI V6 (180 CP) quattro TiptronicMotorină180 CP8.1 - 8.4 l/100 km
3.0 TDI V6 (225 CP) quattroMotorină225 CP7.9-8.1 l/100 km
3.2 FSI V6 (255 CP)Benzină255 CP9.7 l/100 km
3.2 FSI V6 (255 CP) MultitronicBenzină255 CP9.7-9.8 l/100 km
3.2 FSI V6 (255 CP) quattroBenzină255 CP10.9 l/100 km
3.2 FSI V6 (255 CP) quattro TiptronicBenzină255 CP10.9 l/100 km
4.2i V8 40V (335 CP) quattro TiptronicBenzină335 CP11.6 l/100 km
2.0 TFSI (170 CP)Benzină170 CP7.9 - 8.2 l/100 km
2.0 TFSI (170 CP) MultitronicBenzină170 CP8.2 - 8.3 l/100 km
3.0 TDI V6 (233 CP) quattro DPFMotorină233 CP8 l/100 km
3.0 TDI V6 (233 CP) quattro DPF TiptronicMotorină233 CP8.5 l/100 km
4.2 FSI V8 40V (350 CP) quattro TiptronicBenzină350 CP10.8 l/100 km
2.8 FSI V6 (210 CP)Benzină210 CP8.7 l/100 km
2.8 FSI V6 (210 CP) MultitronicBenzină210 CP8.8 l/100 km

← Toate motorizările Audi A6 (4F,C6)

Verifică seria de șasiu

Trimitem seria de șasiu către carVertical (partener extern). Raportul complet este contra cost.

Ilustrație raport carVertical cu o mașină avariată
Reducere carVertical prin AUTOVIN

Extra −20% la raportul de istoric

Fără reducere 80 lei64 lei/ raport

la pachetul de 3 rapoarte · total 192 lei

Obține reducerea

Reducerea se aplică automat prin linkul AUTOVIN. Prețuri verificate la 26 octombrie 2026; prețul final apare pe pagina carVertical.